Історія появи пакетів і їх перші застосування

Незважаючи на той факт, що поліетиленова продукція не особливо доброзичлива для екології, повністю відмовитися від її виробництва не вийде. Матеріал має наступні переваги:

 • підходить для різних побутових, а також промислових потреб;
 • відрізняється високими параметрами міцності;
 • не пропускає вологу;
 • наприклад, пакет банан з логотипом, вигідно відрізняється привабливим глянсовим блиском, тому найчастіше використовується як брендована упаковка.

Разом з поліетиленовими кульками, існують біо пакети, які з недавніх пір почали активно використовуватися в Україні. А чому?

 • Розкладаються методом компостування. Повної деградації можна навіть добитися в домашніх умовах при використанні спеціальних засобів;
 • Не залишають після себе ніякого синтетичного сліду, а тільки вуглець, воду і біомасу;
 • Повністю дозволені для використання на території України;
 • Робляться повністю з натуральних матеріалів: кукурудзяного або картопляного крохмалю.

Цивілізований світ вже давно використовує пакет банан і інші види з біорозкладаних матеріалів. Подібна ініціатива покликана вплинути на екологічну катастрофу.

       Якщо говорити про українські реалії, то промислових полігонів для компостування біо пакетів доки не існує. З початком війни, ця проблема відійшла зовсім на задній план і це цілком зрозуміло. Якщо ж ініціативі завадила війна, то яка проблема спостерігається з грамотним сортуванням сміття?

У будь-якому разі навіть виготовлення поліетиленової продукції стало більше екологічним з ряду причин:

 • Інвестиції у високотехнологічне обладнання.

Техніка для флексодруку, різні верстати працюють швидше, витриваліше і навіть продуктивніше. Це означає, що більшу кількість продукції можна зробити при менших витратах енергії. При цьому якість не страждає.

 • Повторне використання ресурсів.

Йдеться про використання вторинного поліетилену. Сортуванням і переробкою займаються вже інші підприємства. Такий підхід дозволяє максимально ефективно використати пластик. Так, витрати при цьому вище, але результат однозначно позитивний, враховуючи десятки тисяч тонн пластикових відходів на звалищах.

 • Дотримання міжнародних стандартів.

Подібні норми затверджують європейські країни і Захід, які не з чуток знають про якість і технології. Дотримання стандартів дозволяє робити надійні  брендовані пакети. Більше того, виготовлені по усіх технологіях, вони доступні для переробки і показують високі характеристики при використанні, а значить не викидаються після першого застосування.


Якими методами виготовляються сучасні пакети?

Необхідне обладнання для виготовлення пакетів:

 1. Екструдер, який перетворює поліетиленові гранули на плівку;
 2. Флексограф - обладнання для нанесення друку, за допомогою якого можна зробити пакет з логотипом.
 3. Пакеторобний верстат або окремий цех. Відповідає за розмір, вирубування пакетів по заданому алгоритму. Складається відразу з декількох компонентів: вирубний і нагрівальний прес, термічні голки, фотосенсор.

Фото бобіни з плівкою на екструдері

Бобіна з поліетиленовою плівкою на екструдері


Технологія виготовлення пакетів:

 • у екструдер завантажуються необхідні інгредієнти: гранули, пігменти і так далі. Суміш нагрівається до стану в'язкої маси, після чого пластифікується. Остання процедура дозволяє збільшити властивості пластичності, еластичності;
 • суміш продавлюється, утворюючи форму тонкостінного рукава;
 • далі необхідно за рахунок роздування повітрям розтягнути отриманий рукав і перетворити його в плоске подвійне полотно;
 • вали формують з круглого рукава плоский складений рукав;
 • обов'язково нейтралізується статичний заряд на плівці, а увесь рукав піддають коронній обробці, щоб підвищити адгезію з фарбою;
 • на заготівлю наноситься зображення з використанням флексодруку;
 • пакети з петлевою ручкою, майка, банан виготовляються на згаданих пакеторобних машинах або в окремому цеху.


Плівковий екструдер

Екструдер для виготовлення кольорової плівки


Що потрібне для виготовлення пакетів?

Ми розібралися в необхідному устаткуванні, а також технології виготовлення. А які потрібні види гранул — не позначили. Види пакетів визначає саме використовуваний матеріал.

       1. Поліетилен високого тиску – ПВТ.

Отримувану продукцію можна охарактеризувати, як еластичну, гладку і блискучу. Під цей опис ідеально підходить презентабельний пакет банан або з петлевою ручкою. Через свої особливості друк на таких кульках виглядає набагато яскравіше і привабливіше.

Що ж до практичності, то продукція з ПВТ майже не боїться ні гострих кутів, ні різальних кромок.

       2. Поліетилен низького тиску – ПНТ.

Пакети майка - ідеальний приклад, оскільки вони шарудять, матові, шорсткі на дотик. Іміджеві пакети рідше виготовляються з ПНД, тому призначені вони більше для робочих цілей.

       3. Поліетилен середнього тиску – ПСТ.

Це комбінація з ПВТ і ПНТ з усередненими перевагами і недоліками. При цьому замовник може сам вибрати, на який матеріал упор зробити більше.

Варто відмітити, що для виготовлення кульків з ПВТ, в нього додають до 15% гранул поліетилену низького тиску, щоб додати міцність продукції. Навпаки, це теж працює. Гранули ПВТ додаються для еластичності.

       4. Полилактид – ПЛА.

З нього виготовляються еко пакети. ПЛА простими словами - синтезована в гранули молочна кислота з крохмалю.


Біорозкладний пакет


З чого раніше виготовляли пакети?

       Історія сучасної упаковки бере початок з 18 століття. Наприклад, в 1852 році з'явився перший верстат для виготовлення паперових пакетів в Пенсильванії. А вже в 1870 деякий Лютер Кроуэлл запатентував виготовлення паперових пакетів з плоским дном.

Тривало це до 1957 року. Саме тоді в США з'явилася перша машина для автоматичного виробництва поліетиленових пакетів. З часом еволюціонували і самі кульки:

 • У 1970 пакети забезпечувалися ручками;
 • У 1982 «майка» почала виготовлятися всюди.


Які бувають види пакетів?

Види пакетів - це виробнича еволюція і прямі необхідності. Якщо говорити про поліетиленові і біорозкладні кульки, то слід виділити:

1. Прозорий фасувальний пакет.

Його основне призначення зберігання і транспортування продуктів харчування, оскільки захищає їх від вологи і забруднень.

2. Пакеты майка.

Місткі, дешеві і міцні. Дуже часто застосовуються в зоні кас в магазинах і супермаркетах, на ринках для об'ємних покупок.

3. Пакет банан.

Назву дістав за рахунок овальної форми вирубної ручки. Застосовуються посилення для зміцнення ручок і донна складка для збільшення місткості. Відмінний носій реклами за рахунок нанесення друку на усю площу кулька.


Пакет банан з логотипом


4. Пакет з петлевою ручкою

Ручки виготовляються у вигляді петлі та прикріпляютсяь методом зварювання, можливе додаткове посилення за рахунок верхнього підворіття. Для збільшення місткості використовуєтсья донна складка. Друк малюнка можливий ва весь пакет з обох сторін.


Пакет петля з лого


5. Пакети для сміття.

Виготовляються або без ручок, як «фасовка», або ж з окремими стрічками для затягування. У більшості випадків додаються барвники.

Види пакетів біорозкладних повторюються, проте їх властивості міцності поступаються аналогам з поліетилену.


Які складнощі у виробництві різних пакетів?

Щоб уникнути кількість браку і гарантувати високу якість важливо:

 • використати сучасне обладнання для виготовлення пакетів: верстати, агрегати і інше. Високотехнологічна техніка виключає найдрібніші погрішності і істотно спрощує виробництво пакетів;
 • застосування якісної сировини - це міцні і довговічні пакети будь-якого типу. Так вони підійдуть не лише для побутових, але і виробничих потреб;
 • норми і стандарти виробництва мають на увазі наявність окремого цеху по переробці полімерів. Відмітимо, що далеко не усі компанії практикують подібне. Переробка має на увазі під собою сортування, подрібнення і формування гранул 3-4 мм в діаметрі;
 • виготовлення пакетів з логотипом. Тут йдеться про друк складних зображень, для яких знадобиться спеціальне устаткування, - машини з центральним друкарським валом.

Надійний виробник завжди використовує краще устаткування, а також витратні матеріали. Це гарантує кращу якість пакетів, їх відповідність заявленим характеристика, а також привабливий зовнішній вигляд.


Які пакети дешевше і простіше у виготовленні?

Поліетиленові пакети з ПНТ вважаються найбільш доступними в плані вартості. Найбільш простими у виготовленні вважаються:

 • фасувальні кульки, оскільки найчастіше вони розраховані на незначну вагу, тому товщина їх стінок - мінімальна;
 • пакети майка. Прийнято вважати їх буквально одноразовими. Нічого дивного, адже псуються вони досить швидко.

Відмітимо, що вартість кульків безпосередньо залежить від тиражу, а не тільки від простоти виготовлення. Річ у тому, що фахівцям необхідно настроїти і заправити усе обладнання. В результаті з'являються такі витрати, як брак, час на наладку і інші. Більш великий тираж має на увазі меншу ціну за один кульок.


Пакети майка з малюнком


Які країни відмовилися від використання поліетиленових пакетів?

       Заборона використання і застосування цілком виправдані, оскільки подібна продукція досить важко переробляється, а повністю знищити її - ще скрутніше. Плюс до всього пластик розкладається впродовж 400 років, тобто він вільно переживе нас, наших дітей і онуків.

Враховуючи усю шкоду, яку наносять одноразові пакети, їх заборонили багато європейських країн, запропонувавши біо пакети в якості альтернативи.

 • Франція.

Тут діє повна заборона на подібну продукцію. Також планується заборона одноразових товарів, на зразок відповідного посуду, ватних паличок і так далі. Подібні заходи аргументовані тим, що місцеве населення використало близько 17 млрд. одноразових кульків щорічно. Велика частина з них викидалася де попало.

 • Танзанія.

Уряд повністю заборонив будь-яку взаємодію з поліетиленом, включаючи не лише його виробництво, але і імпорт і навіть використання. Окремі структури можуть застосовувати цю продукцію, проте платять за це додатковий податок або штрафи, якщо необхідних дозволів немає. У Латвії, до речі, діє подібна практика.

 • Бангладеш.

Однією з причин заборони стало попадання кульків в каналізації, які засмічували їх і викликали повені.

 • Дания.

Держава ще в дев'яностих заборонила роздавати кульки безкоштовно. Подібні витрати не сподобалися жителям, тому вони почали використати звичні нам шопперы. Такий підхід дозволить знизити використання поліетилену в країні відразу у декілька разів.


Скільки пакетів в середньому використовує людина за рік?

Ось декілька сухих фактів, щоб ви також оцінили масштаби екологічної катастрофи, яка може чекати нас в найближчому майбутньому.

 1. Щорічно у всьому світі використовується близько 5 трлн. одиниць поліетиленової продукції;
 2. За даними ООН щороку в океани потрапляє порядком 8 млн. тонн пластикового сміття. Ця цифра продовжує рости;
 3. Регулярно від подібного забруднення страждає флора і фауна. Наприклад, в Норвегії був знайдений загиблий кит, шлунок якого був набитий згаданими пакетами;
 4. Одноразові поліетиленові пакети використовуються лише 12 хвилин, після чого викидаються;
 5. Одна одиниця з 200 кульків йде на переробку;
 6. Щорічно робиться 13 млрд пакетів з пластика. За підрахунками, це десь 300 одиниць на кожну людину на Землі.

Як переробляють різні пакети?

       Які технології застосовуються для переробки? По-перше, це роздільний збір сміття, який активно практикується в Європі. На вулицях стоять окремі контейнери для кожного виду відходів: поліетиленові пакети, скло, папір. Це дає можливість не лише мінімізувати кількість сміття в лісах, на пляжах і океанах, але і спрощує подальший процес переробки.

       По-друге, самі виробники піклуються про переробку, створюють спеціальні цехи. У них стоять машини, які змізерніють, наприклад, брак або ж очищений пластик, на дрібніший. З нього потім роблять гранули для подальшого виробництва.

       З переробленого пластика створюється нова продукція: посуд, різне побутове приладдя, деякі інструменти, а нещодавно був представлений смартфон, корпус якого повністю складається з переробленого пластика.

       Біорозкладані пакети утилізували на спеціальних полігонах. Відмітимо, що для їх розкладання потрібна бактеріальна дія. Повністю розкласти подібний пакет можна і в домашніх умовах, з використанням спеціальних, але доступних кожному засобів.

       Деякі фахівці відмічають беззбитковість бізнесу по переробці. За їхними запевненями, використані компоненти можна купити дешево, ак потім і продукцію з переробленого пластика. Все залежить від використовуваних технологій, обладнання і готового результату.


Вверх